Chcete mít zdravé a velké děťátko? Nezapomínejte na železo!

Chcete mít zdravé a velké děťátko? Nezapomínejte na železo!

Doplňky výživy v mateřství mají své příznivce, ale i nepřející. Někteří tvrdí, že příroda dokonale připraví sama matku na těhotenství a její plod si z ní vezme, co potřebuje, jiní upozorňují, že některých látek potřebuje těhotná žena více než ta, která nenosí děťátko pod srdíčkem, a to vůbec nejde o tuk a cukry, zda dvojnásobek kalorií. Jak to je s železem? Potřebujeme ho doplňovat?

Velké děti z doplňků?

Když jsem byla pro pár lety těhotná a snažila jsem se udělat co nejlepší prostředí pro své budoucí děťátko, známé mne odrazovali od užívání multivitaminů s minerály, šitých na míru těhotných žen, protože prý z toho jsou velké děti a velké dítě může znamenat těžký porod. Trošku mi to připadalo zvláštní. Proč? Protože mě zajímalo zdraví dítěte, ale i mé (vždyť to jde ruku v ruce) a jejich to, aby neměli příliš velké dítě a těžký porod, zda jako některé podotkli – kvůli velkému břiše těžší návrat do původní formy. Navíc jde o naprosto nepodložené drby, které se šíří rychlostí světla.

Každé na míru

Souhlasím s jedním – žádné multivitaminy zda multiminerály nemohou být šité na všechny ženy. Každá z nám může mít nedostatek nebo přebytek jiné látky. Není od věci dát si udělat krevní rozbor – speciální v těhotenství – a poradit se s odborníkem, jaké doplňky výživy vám doporučuje. Těhotné ženy často trpí nedostatkem jódu, ale nebezpečný je i nedostatek železa. Je dokázáno, že těhotné ženy, které si denně doplňovaly dávku železa porodily větší, ale i zdravější děti. Doplňování železa v těhotenství souvisí s významným zvýšením porodní hmotnosti a tím pádem snížením rizika nízké porodní hmotnosti. Světová zdravotnická organizace doporučuje těhotným ženám dávku 60 mg železa denně.

Projevy a hrozby

Nedostatek železa se může projevovat lámavými nehty, suchou pokožkou, popukání pery, nápadnou bledostí, závratěmi a bolestmi hlavy. V těhotenství je anémie mimořádně nebezpečná, protože následkem tohoto onemocnění může být omezen přísun kyslíku pro dítě.

Hemoglobin totiž rozváží kyslík do celého těla a rovněž k plodu. Málo hemoglobinu proto znamená i málo kyslíku v orgánech, které ho potřebují pro svou činnost. Chybí svalům (únava), mozku (poruchy soustředění), srdci (zrychlení srdeční činnosti, zvýšený krevní tlak, bušení srdce). Chybět může i plodu a pokud se neřeší, komplikace jsou časté.

Previous Švédský design vytvořený přírodou
Next Šikovné rady pro domácí pěstitele

You might also like

Rodina

Pánské svetry moderních designů

Zajímavou součást pánského oblečení tvoří svetry. Jedná se o poměrně populární typ oblečení, který se využívá hlavně v chladnějším ročním období. Muži dodá na vzhledu, eleganci a určitém kouzlu osobnosti. Svetr

Rodina

Chlapec, dívka? Poznejte pohlaví podle bříška, chutná, ale i zelí!

Domácí test na zjištění pohlaví se zelím či jedlou sodou! Bude to chlapeček nebo holčička? Tato otázka rezonuje v mysli budoucích maminek často hned po tom, jak zjistí, že pod

Rodina

Chcete miminko? Kontrolujte i stravu partnera!

I strava budoucího tatínka je důležitá! Celé těhotenství se točí jen kolem maminek. Maminky jsou zodpovědné za to, zda bude děťátko zdravé, protože tím, co jíme a jak žijeme, můžeme