Chcete znát pohlaví děťátka co nejdříve? Dá se to!

Chcete znát pohlaví děťátka co nejdříve? Dá se to!

Kluk nebo holka? Ukáže krevní test už v prvním trimestru!

Některé maminky se netrápí tím, zda nosí v bříšku chlapečka nebo holčičku as chystáním výbavičky si dávají načas, ale mnohé z nás jsou velmi zvědavé na to, jakého je jejich plod pohlaví. Maminkám, které se neumí dočkat odpovědi na otázku – “Chlapec nebo děvče?”, Přinese odpověď v budoucnu jednoduchý krevní test, a to již během prvního trimestru.

Pohlaví již v prvních týdnech

Nová výzkumná studie přinesla zjištění, které povedou k vývoji neinvazivního testu, který budoucím maminkám prozradí pohlaví děťátka již v prvním trimestru těhotenství. Vědci z Jižní Koreji zjistili, že pohlaví děťátka mohou předpovědět hladiny dvou enzymů (DYS14 a GAPDH), které lze získat z matčiny krve. Když vědci takový test vyvinou, co by mělo být brzy, bude prvním svého druhu.

Přesné jsou jen invazivní postupy

“Obecně platí, že na brzké určování pohlaví plodu jsou prováděny invazivní postupy – amniocentéza nebo odběr choriových klků. Tyto invazivní postupy jsou spolehlivé, ale souvisejí s malým rizikem potratu – jedno až dvě procenta – a kromě toho mohou být provedeny až po jedenáctém týdnu (amniocentéza se zpravidla provádí ještě později – poznámka redakce). Spolehlivé stanovení pohlaví plodu pomocí ultrazvuku není možné provést v prvním trimestru vůbec, protože vývoj zevního genitálu ještě není kompletní, “tvrdí Hyun Mee Ryu, Ph.D. z KwanDong University School of Medicine v Soulu, podle stránek ScienceDaily. Navíc, pokud jste již byli těhotná, velmi dobře víte, že děťátko nám může i v případě ultrazvuku připravit nejrůznější překvapení, například, že se neustále hýbe nebo nechce ukázat, co skrývá mezi nožičkami.

Jak na to přišli?

Nový objev by podle vědců mohl snížit potřebu invazivních procedur u těhotných žen a objasnit nejednoznačné výsledky ultrazvuku – pokud jde o určení pohlaví plodu. Vědci zkoumali krev 203 žen, které byly v prvním trimestru těhotenství. Složitým způsobem se jim podařilo vyčíslit hodnotu enzymu DYS14 a GAPDH v krvi matky a tyto výsledky následně přiřadili pohlaví dítěte. Samozřejmě, pohlaví dítěte bylo potvrzeno při narození.

Ultrazvuk může klamat

“I když ještě musí být provedeno množství práce předtím, než bude tento test běžně k dispozici, tento dokument ukazuje, že je možné předpovědět pohlaví dítěte již v prvních týdnech po početí,” řekl podle stránek ScienceDaily Gerald Weissman, MD, editor odborného věstníku, ve kterém byly výsledky studie zveřejněny. Tento test by měl vyloučit jakékoli pochybnosti o pohlaví plodu a jednoznačně určit, zda v bříšku nosíme holčička nebo chlapečka. Rodiče v dnešních časech totiž někdy dostanou nesprávné údaje o pohlaví svého dítěte – například kvůli tomu, že děťátko nebylo na ultrazvuku jasně vidět nebo prostě zobrazení bylo klamavé.

Ještě si počkáme

Zatímco bude nový krevní test dostupný projde ještě určitě několik měsíců. Kromě toho, že není ještě vyvinuta jeho finální podoba, důležité je i opakované otestování konečného produktu. Pak si však mnohé z nás vydechnou a výbavičku budou moci chystat už po pár týdnech bez pochybností, zda se náhodou nespletl v barvě … V každém případě, pokud jste těhotná a už máte sklony budovat “hnízdečko” a nemáte za sebou zmíněné invazivní postupy , zatím raději volte barevně neutrální oblečení a zařízení – krémové, žluté, světle-zelené, oranžové a bílé. Nic tím nezkazíte.

Previous Tajemná koupelna: V tmavých odstínech
Next Tajemství vnitřních omítek

You might also like

Rodina

Chcete mít zdravé a velké děťátko? Nezapomínejte na železo!

Doplňky výživy v mateřství mají své příznivce, ale i nepřející. Někteří tvrdí, že příroda dokonale připraví sama matku na těhotenství a její plod si z ní vezme, co potřebuje, jiní

Rodina

Chtěli byste rodit na porodní stoličce?

Porod na porodní stolice jednoznačně patří k alternativním způsobem přirozeného vedení porodu. Už i takovou možnost nabízí několik nemocnic na Slovensku. Které jsou to a za jakých podmínek? Nuž, i

Rodina

I špatná životospráva budoucího tatínka může za poruchy vývoje miminka

Když se řekne fetální alkoholový syndrom (FAS) hned si představíme matku, která během těhotenství požila alkohol v ne právě nejmenších množstvích a chudák dítě, které nese následky jejího nezdravého životního