Chci mít hodně dětí! No a co?

Chci mít hodně dětí! No a co?

Dnešní rodiny jsou oproti těm z předchozích desetiletí stále menší. Dnes je běžné, že manželé či partneři mají spolu jedno až dvě děti, zatímco kdysi bylo přirozené mít je pět či dokonce více. Přesto, že většina rodin si dnes troufá na jedno nebo dvě děti, jsou i rodiny, které mají nebo plánují mít dětí mnohem víc. Podle některých je to v dnešní době šílenství, jiným jsou velké rodiny sympatické. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody velkých rodin?

Více dětí, více radosti

Říká se, že čím více dětí máme, tím více radosti zažíváme. Ve velkých rodinách je opravdu veseleji. Sourozenci jsou si většinou navzájem jako nejlepší kamarádi, mají se s kým hrát, dokud jsou mladší a později zase mohou ve svých sourozencích hledat oporu při řešení problémů a podobně. Jednoduše, vždy se mají na koho obrátit, a to i tehdy, když už jejich rodiče nebudou na světě. Velké rodiny mají mnohdy silnější vzájemné pouta jako menší rodiny.

S více dětmi si rodiče užijí zajisté i více zábavy, rodinný život je pestřejší a přináší více společných zážitků, různorodosti. Děti si také zvykají žít v prostředí více lidí, učí se odpovědnosti, sounáležitosti, učí se rozdělit a být tolerantní. A přesto, že se mnohým zdá rozhodnutí mít více než dvě či tři děti nezodpovědným v dnešní době, není to zcela tak. Dnes mají totiž ženy více kontroly nad svou plodností a tedy rozhodnutí o počtu dětí bývá zpravidla pořádně promyšlené a zváženy.

Více dětí, více starostí

Tak jak je u několika dětech víc radosti, je zde zároveň i více starostí. Je to přirozené, vždyť o každé dítě je třeba pečovat a když něco není v pořádku, děláme si starosti. Několik dětí znamená také vyšší náklady na bydlení, šatstvo, jídlo či vzdělání. Všechno stojí peníze. No také se říká, že dobrých lidí se všude hodně vejde a velké rodiny dokážou nejednou mnohem lépe hospodařit než ty s jedním či dvěma dětmi. Mít velkou rodinu není vždy jen med lízat. Zatímco jsou děti malé, třeba se pořádně obracet v domácnosti.

Neustálý kolotoč přebalování, krmení, koupání, praní a jiných domácích prací dává zabrat i té nejodolnější ženě. Pokud žena není přesvědčena o správnosti svého rozhodnutí mít velkou rodinu, je to pro ni určitě z času na čas frustrující. Výsledkem může být nervozita, podrážděnost, až deprese. Obzvláště, pokud jí nemá kdo pomoci. Na velkou rodinu třeba dvou – odhodlanou ženu a zodpovědného muže. Když je v rodině pět či šest dětí a muž se najednou rozhodne rodinu opustit, na matku to je příliš mnoho. Nejen uživit tolik dětí, ale poskytnout jim vše, co je třeba. Mnoho dětí je proto častěji vidět ve věřících křesťanských rodinách, pro které je manželství a rodičovství posvátné a každé dítě vnímají jako vzácný dar.

Kdo se rozhoduje mít velkou rodinu?

Jak jsme již zmínili, křesťanské či jinak nábožensky založené rodiny bývají těmi, ve kterých je více dětí běžným jevem. To, jak velkou rodinu bude člověk mít, závisí také na dalších faktorech – často je to způsobeno i tím, v jaké rodině člověk vyrůstal. Pokud oba partneři byli jedináčci a tento status si užívali, zřejmě jim postačí jedno dítě. A pokud naopak, zakusili radost a pestrost velké rodiny, zřejmě je to bude lákat také k většímu počtu dětí, než jsou dnešní standardní dvě.

Samozřejmě, není to vůbec pravidlem a rozhodnutí o počtu dětí by mělo vycházet z přesvědčení muže i ženy. Oba by měli mít jasno v tom, zda jsou připraveni přijmout jedno, dvě nebo pět či šest dětí. Mít velkou rodinu je určitě krásné – pro ty, kteří cítí, že velká rodina je tím pravým ořechovým. Pro ty, kteří si na spoustu dětí netroufají, je to možná nepochopitelné. Na svůj názor má právo každý, ale určitě nikomu nepřísluší právo soudit rodiny s více dětmi a nazývat jejich nezodpovědnými.

Previous Chci dítě, ale on ne! Co teď?
Next Chlapec, dívka? Poznejte pohlaví podle bříška, chutná, ale i zelí!

You might also like

Rodina

Chci dítě, ale on ne! Co teď?

Toužím po miminku, ale na druhé straně je to bez odezvy … Kdy se stát rodiči, patří nepochybně mezi nejtěžší dilemata všech párů. Zatímco to některé z nich ponechávají náhodě,

Rodina

Nechte se profesionálně nalíčit a naučte se upravit na každý den!

Každá žena je krásná, ale – každá může být ještě krásnější!   To, co nám příroda nadělila stačí podtrhnout těmi správnými barvičkami. Jenže jak si z tisíců odstínů make-upu, rtěnek,

Rodina

I vám tlačili při porodu na břicho? Škodlivá metoda se stále používá!

Stále více se u nás mluví o humanizaci porodnictví a ženy často odmítají některé z běžně používaných zákroků a postupů při porodech. Týká se to například holení, zda podávání klystýru,