Chtěli byste rodit na porodní stoličce?

Chtěli byste rodit na porodní stoličce?

Porod na porodní stolice jednoznačně patří k alternativním způsobem přirozeného vedení porodu. Už i takovou možnost nabízí několik nemocnic na Slovensku. Které jsou to a za jakých podmínek? Nuž, i když se porod na židli může zdát jako moderní způsob přivedení děťátka na svět, není tomu zcela tak. Používali ho již v minulosti naši předkové ve starověkém Egyptě, některé přírodní národy takto rodí dodnes. Stejně ji v různých verzích používají i v porodních domech v západní Evropě. A konečně tato vymoženost, i když ne zcela novinka, zavítala i k nám.

Porodní židle – co to přesně je?

Jde o speciálně upravenou židle bez opěradla z plastu nebo dřeva, resp. v jiném složitějším a, samozřejmě, dražším provedení porodního nastavitelného křesla, ve kterém se již sedí ovšem s opěrkou. Na přední straně má výřez do oblouku. Základní typ porodní židle bývá nízký, ale zároveň pevný, stabilní. Je zároveň důležité, aby někdo, nejlepší partner, manžel, seděl těsně za ženou a zezadu ji podpíral.

Tento kontakt má pro rodičku velmi dobrý psychologický vliv, cítí se jistější, podporovaná, nemá pocit, že je v tom sama. Lékař a porodní asistentka klečí na zemi před rodičkou mezi koleny, což je pro ně trošku nepohodlná poloha, ale trvá to jen chvíli. Za to mají prostor a dobrý přehled o situaci. Všechny nástroje mají přizpůsobené tak, aby byly po ruce. U typu porodního křesla, ve kterém se také rodí vsedě, stojí klasicky při rodičce.

Jak se židle používá?

První dobu porodní během otevírání porodních cest využívá žena podle svých možností libovolně – procházkami, polehávání, teplou sprchou, masážemi, sezením na míči apod., Dle nabídky a možností jednotlivých porodnic. Porodní židle se zpravidla používá až při vypuzovací druhé době porodní. Žena si na ni tedy sedá, když už děťátko přichází na svět. Předtím je možné si ji vyzkoušet a dle potřeby a fáze porodu na ní i posedět. Ne však příliš dlouho, protože může dojít k otoku vnějších rodidel, zda ke necitlivost hýždí a pod. Při tlačení se žena pevně chytí okrajů porodní židle, nadechne se a zatlačí. Poloha v sedě jí velmi pomáhá. Jak?

Výhody porodu v sedě

Porodní židle v mnohém usnadňuje v pokroku porodu. Poloha svisle v sedě umožňuje ženě 100% využít kontrakce, tlačení je tedy produktivnější. Sedí se na ní nízko s nohama od sebe, stejně výrazně pomáhá i gravitace, hlavně při vypuzování děťátka. V této poloze je výrazně větší vnitřní pánevní otvor pro dítě, které má tak více prostoru. Je menší riziko natržení hráze, děťátko lépe rotuje porodními cestami.

Ženě se lépe a snadněji dýchá jako při známé klasické poloze na zádech vleže. Ve zkratce a sumáři tedy lze říci, že jde o polohu všestranně výhodnou pro matku i dítě.

Výběr porodní polohy je důležitý!

Poloha, ve které budete rodit své děťátko, je velmi důležitá. Jsou nemocnice, ve kterých máte na výběr z několika možností. Jednou z nich je i porodní stolička, kterou jsme si dnes představili. Pokud vás tato možnost zaujala, informujte se ve své porodnici, zda nabízejí rodit i na porodní stoličce. Můžete ji například využít v Banské Štiavnici, v Košicích, v Topolčanech, Dunajské Stredě, v Popradu, Kežmarku, zda Levicích …

Co všechno je důležité při výběru polohy zohlednit?

Velikost, polohu a otočení děťátka, položení pupeční šňůry, tělesné a psychické dispozice rodičky, intuici, podvědomí … S výběrem té správné polohy při porodu vašeho miminka (šité na míru přesně pro vás) by vám měly pomoci ještě v poradně pro těhotné nebo v kurzu pro těhotné.

Na závěr …

Samozřejmě, rození na porodní stoličce nemusí vyhovovat všem ženám. Některým úplně stačí klasika v poloze ležmo na zádech. Nicméně i toto je jedna z možností jak přivést své děťátko na svět tak, aby byl porod nádherným přirozeným zážitkem.

Navíc, když to má uvedené výhody a napomáhá celému porodnímu procesu, jde o skvělou alternativu.

Previous Chlapec, dívka? Poznejte pohlaví podle bříška, chutná, ale i zelí!
Next Chystáte se na dovolenou s bříškem?

You might also like

Rodina

Chcete mít zdravé a velké děťátko? Nezapomínejte na železo!

Doplňky výživy v mateřství mají své příznivce, ale i nepřející. Někteří tvrdí, že příroda dokonale připraví sama matku na těhotenství a její plod si z ní vezme, co potřebuje, jiní

Rodina

Tělesná aktivita v těhotenství

Sport v období těhotenství je velmi specifický a každá žena k němu musí přistupovat jinak. Mnoho aktivit je třeba vypustit nebo změnit. A platí to i pro pohyb. Je dokázáno,

Rodina

I u nás už možná tlumit porodní bolesti inhalací Entonox

Úleva od bolesti při porodu! Novou metodu tlumení porodních bolestí uvedla do praxe Nemocnice s poliklinikou Štěpána Kukura v Michalovcích. Pacientky gynekologicko-porodnického oddělení se mohou rozhodnout pro méně bolestivý průběh