Himalajská sůl jak ji neznáme

Po pohádce sůl nad zlato je nám už všem jasné, že bez soli se žít nedá. Obsahuje mnoho prospěšných a potřebných látek pro náš život ve zdravém a vyváženém těle, avšak není sůl jako sůl.

Méně je někdy více

Víme, že sůl je svým způsobem zdravá, no tak jako u většiny věcí i zde platí pravidlo, že méně je někdy více. Nadměrný příjem soli může způsobit těžší podmínky pro správné fungování ledvin při zadržování vody. Mnoho soli může také ovlivňovat krevní tlak, což může vést až k infarktu nebo mozkové příhodě.

Nač potřebujeme sůl?

Sůl se technicky nazývá Chlorid sodný a ten při přiměřených dávkách reguluje a udržuje krevní tlak. Ionty sodíku jsou také důležité pro buněčný metabolismus a tedy pro aktivní transport glukózy do buněk. Ionty chloridu jsou na druhé straně důležité při trávení. Vyskytují se ve formě kyseliny chlorovodíkové v žaludečních šťávách.

Himalájská sůl je úplně jiný druh soli

Himalájská sůl se považuje za nejkvalitnější a nejzdravější sůl na planetě. Těží se ručně a tak, aby si zachovala svou čistotu. Vyskytuje se převážně v růžových, červených a bílých odstínech. Tato sůl má dokonalou krystalickou strukturu, protože byla miliony let pod velkým tlakem.

V porovnání s obyčejnou stolovou solí je bohatší na minerály. Obsahuje až 84 minerálů, z toho je 85,62% chlorid sodný a další nežádoucí minerály jsou například síran, hořčík, vápník či draslík. Tyto minerály jsou přítomny v krystalcích jako malé koloidní částice, které mohou být snadno absorbovány a metabolizovány lidskými buňkami.

Klasická stolová sůl obsahuje hodně jódu, ve většině syntetického a to je důvod, proč více zatěžuje tělo. Na rozdíl od náročného zpracování stolní soli se ta himalájská nemusí zpracovávat vůbec.

Historie a fakta Využití Himálajské soli

Himalájská sůl je, jak již název napovídá, z Himalájí. Je to známé pohoří rozprostírající se srkz Nepál, Tibet a Afghánistán. V současnosti se tato růžová sůl těží převážně v solných dolech v Pákistánu, o kterých se říká, že jejich objevil kůň Alexandra Velikého při tom, jak se zatoulal. Tato jeskyně se nachází přibližně 190km od Himalájí a má přívlastek nejstarší a druhé největší solné doly na světě. Byla vytvořena v důsledku pohybů tektonických desek už v roce 320 pnl. V 16. století začalo velké obchodování s touto solí a to vedlo k tomu, aby koncem 19. století vytvořili tunel do jeskyně na zjednodušení přístupu k solným ložiskům.
Zastavte migrénu pomocí Himálajské soli

Jakékoliv bolesti hlavy mohou být nepříjemné, nemluvě o migréně, která může způsobit opravdu zoufalé stavy. Většina lidí, kteří trpí chronickou migrénou vyzkoušeli už téměř všechny léky na zmírnění jejich bolesti. Většina těchto léků je neúčinná a časté užívání nějakých silných analgetik může být pro tělo opravdu nebezpečné. Proto je na místě, hledat úlevu iv alternatívnejších řešeních. Jeden z takových řešení nám nabízí i Himalájská sůl.

Zmírnit bolesti můžete prostřednictvím oddechu při lampě z Himálajské soli , kdy její záření a zvlhčování ovzduší působí na tělo uklidňujícím.

Další z babiččiných receptů je směs citronové šťávy a himálajské krystalické soli. Při prvním příznaku bolesti hlavy odšťavněte jeden citron a smíchejte ho s lžičkou Himálajské soli as vodou pokojové teploty.

Většinou je bolest hlavy způsobena dehydratací nebo nerovnováhou elektrolytů – iontů. A jelikož Himalájská sůl obsahuje velký počet minerálů, voda obnovuje rovnováhu tekutin v těle a citron je plný vitamínů a může sloužit jako přirozené detoxikační činidlo, které odstraňuje toxiny z těla, tak to vše může pomoci při odstraňování příznaků bolesti hlavy.

Recept na migrénu
Himalájská sůl, jako solný inhalátor

Solná terapie je známá a účinná díky antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem soli. Vznikla ve Východní a Střední Evropě, kde je běžnější navštívit jednu ze solných jeskyní, které zde máme. V současnosti se v zemích, které takovou možnost nemají vytvářejí místa, na kterých simulují mikroklima solné jeskyně.

Inhalace takového vzduchu může pomoci lidem, kteří mají astma, alergie, bronchitidu či sennou rýmu.

Tajemství solné lampy

Jsou lidé, kteří si koupí solnou lampu jen jako dekoraci, protože působí velmi příjemně a vkusně. Co se však skrývá za tímto kouskem doplňku?

Sůl ze své podstaty přitahuje vlhkost ze vzduchu a kvůli teplotě lampy se voda odpařuje. Tento proces produkuje negativní ionty. Z hodin chemie víme, že negativní ionty jsou elektrickým nábojem nabitých částic. Kromě těch negativních známe také kladné ionty. V tomto případě se dá říci, že negativní ionty neutralizují znečištěné látky ve vzduchu, tedy kladné ionty. Za ně můžeme považovat například různé alergeny jako je pyl, prach či špína. Kladné ionty produkuje také moderní elektronika.

Uvědomili jste si někdy, jak ovlivňuje město, osvětlení, počítače či mobily na psychiku, zdraví či náladu člověka? Lidé jsou více deprimovaní, smutní a unavení. To je v důsledku výskytu kladných iontů. Na druhé straně lidé, kteří žijí v přírodě, u moře, v lese či vodopádů jsou více naladěni, šťastnější a také energičtější. Stejně je to i se vzduchem po bouři, kteří lidé tak milují. Je to proto, že tehdy je ve vzduchu více negativních iontů.

Z tohoto nám vyplývá, že pokud himalájská solná lampa produkuje negativní ionty, tak redukuje a neutralizuje prach a jiné znečištěné látky ve vzduchu, jakož i pozitivní ionty, které vytvářejí vaše elektrické spotřebiče.

Detox díky solnému koupeli

Obsahem velkého množství minerálů v soli, jako je železo, zinek či jiné prospěšné látky, je koupel z himalájské soli ideálním prostředkem k regeneraci těla i duše. Člověk při této lázni dosáhne úplnou detoxikaci. Pomáhá při překyselení těla a dostává pH pokožky na neutrální a zdravou úroveň.

Tím, že sůl obsahuje rovněž hořčík, je tato lázeň ideální pro sportovce, nebo lidi, kteří mají problémy se svaly či se svalovými křečemi. Sůl pomáhá vyplavovat toxiny přes pokožku, což pomáhá při hubnutí a také hydratuje pokožku a tím pádem pomáhá zpomalit projevy stárnutí.

Koupat byste se měli maximálně jednou za tři dny po dobu nejvýše 20 minut.

Zapomeňme na chemické mýdla

V současnosti je kosmetický trh přesycen umělými hygienickými přípravky, šampony a mýdly. Zavíráme před tím oči, protože se nám líbí obal, vůně a podobně. Zapomínáme na to, že v budoucnu se nám za to naše pokožka poděkovat nemusí.

Čisté mýdlo z himalájské soli obsahuje chrom, který je potřebný při boji proti akné a také snižuje kožní infekce.

Další složkou tohoto mýdla je zinek, který udržuje pokožku čistou, hladkou a pružnou. Toto mýdlo je také nápomocné při různých ekzémech, svrabu, či jiných virových a bakteriálních onemocněních. Také po štípnutí hmyzem nebo při problémech s nadměrným zápachem potu. Používá se nepřímým nanášením na pokožku. To znamená, že mezi mýdlo a pokožku vložíte tenkou hadřík nebo si mýdlo natíráte jen rukama. Výjimkou jsou místa, na kterých máte suchou a zrohovatělou pokožku.

Pozor si dávejte také při otevřených ranách.

Pokud ještě stále nemáte svůj produkt z himalájské soli, tak byste to měli určitě napravit. Vaše tělo a duše se vám za to rozhodně poděkuje.