I s kyselinou listovou v těhotenství raději opatrně!

I s kyselinou listovou v těhotenství raději opatrně!

Kyselina listová pomáhá, ale nepřehánějme to s ní! Objev pozitivních vlivů kyseliny listové během těhotenství na maminku, ale zejména na plod, udělal i u nás velké haló a každá uvědomění maminka se snažila během nejhezčího období života konzumovat dostatek této látky – nejednou ve formě doplňků stravy.

Jistě, kyselina listová je skutečně velmi důležitá látka a pomáhá předejít mnoha poruchám a onemocněním, ale může i ublížit. O tom jste nevěděli, že?

Pozitiva kontra negativa

Kyselina listová může snížit riziko vrozených vad, včetně defektů neurální trubice, vrozených srdečních chorob a rozštěpů úst, ale někteří odborníci spekulují, že vysoký příjem kyseliny listové může být spojen s nežádoucími účinky, ke kterým patří kolorektální karcinom. Tyto informace přinesl článek v odborném žurnálu kanadské lékařské asociace CMAJ. Překvapivé zjištění Studie, kterou výzkumníci realizovali v Children’s Hospital of Eastern Ontario Research Institute a The Hospital for Sick Children, je první tohoto druhu za ostatních více než třicet let. Krev na obsah kyseliny listové byla zkoumána v případě 5248 Kanaďanů ve věku od 6 do 79 let a zahrnovala i ženy ve věku plodnosti. Po zohlednění věku, socioekonomického statusu, studie zjistila, že méně než 1 procento Kanaďanů má deficit kyseliny listové a až 40 procent z nich vykazovalo vysokou koncentraci kyseliny listové. Předpokládalo se, že to bude spíše naopak. Avšak v podskupině žen ve fertilním věku mělo 22 procent nižší koncentraci, jako je bezpečná pro zamezení defektu neurální trubice plodu.

Dvojnásobné dávky?

“Někteří lékaři tvrdí, že mnoho žen ve fertilním věku potřebuje vysoké dávky kyseliny listové, a že by měly zvážit zdvojnásobení příjmu výživových doplňků obohacených kyselinou listovou. Tento názor vyvolal značnou diskusi, “píše podle ScienceDaily Cynthia Colapinto z CHEO Research Institute, Helathy Active Living and Obesity Research Group v Ottawě v Ontariu a její spoluautoři. V kanadské populaci o to větší, že se tam nedostatek kyseliny listové vyskytuje pouze okrajově a přebytku je podstatně více.

Raději opatrně “Náprava nedostatku kyseliny listové a zlepšení stavu byla spojena s pozitivními výsledky v oblasti zdraví, ke kterým patří snížení defektů neurální trubice,” píší autoři a dále pokračují: “Vzhledem k spekulace o možných nepříznivých dopadech, spojených s vysokou hladinou kyseliny listové, včetně zvýšení rizika některých druhů rakoviny, třeba k dalšímu obohacení žen ve fertilním věku kyselinou listovou přistupovat velmi opatrně. ”

Budoucnost ukáže Autoři uzavírají jejich studiu slovy, že kyselina listová je prospěšná pro ženy v plodném věku, ale někteří lidé mohou mít nežádoucí účinky, proto je třeba průběžné sledování stavu ftálátů – sloučenin kyseliny listové u veřejnosti, nejen prohlašovat, že je třeba konzumovat co nejvíce kyseliny listové. Nezbytné je také důkladněji prozkoumat možné negativní vlivy této látky, když se užívá ve zvýšené míře.

Vše s mírou, zejména během těhotenství V každém případě není třeba dělat paniku, avšak během těhotenství nebo před ním raději užívejte doporučené denní dávky kyseliny listové a nepřehánějte to s ní. Podobně ani s vitamíny a jinými výživovými doplňky.

V zásadě platí pravidlo, že zdravé ženě s vyváženým stravováním stačí vitamíny a minerály obsažené ve stravě. A i přemíra některých vitaminů může způsobit více škody než užitku, což je podstatně nebezpečnější v těhotenství, když tím, co my jíme, krmíme i naše ještě nenarozené děťátko.

Previous Chystáte se na dovolenou s bříškem?
Next Pánské svetry moderních designů

You might also like

Rodina

Chcete miminko? Kontrolujte i stravu partnera!

I strava budoucího tatínka je důležitá! Celé těhotenství se točí jen kolem maminek. Maminky jsou zodpovědné za to, zda bude děťátko zdravé, protože tím, co jíme a jak žijeme, můžeme

Rodina

Chlapec, dívka? Poznejte pohlaví podle bříška, chutná, ale i zelí!

Domácí test na zjištění pohlaví se zelím či jedlou sodou! Bude to chlapeček nebo holčička? Tato otázka rezonuje v mysli budoucích maminek často hned po tom, jak zjistí, že pod

Rodina

I špatná životospráva budoucího tatínka může za poruchy vývoje miminka

Když se řekne fetální alkoholový syndrom (FAS) hned si představíme matku, která během těhotenství požila alkohol v ne právě nejmenších množstvích a chudák dítě, které nese následky jejího nezdravého životního