Šest největších zahradnických chyb

Šest největších zahradnických chyb

Zahrada je vizitkou svého majitele. Vyžaduje hodně péče a určité znalosti. Chcete-li mít krásnou zahradu, vyvarujte se největším zahradnickým prohřeškem. Ušetříte si množství času a peněz při odstraňování napáchané škody.

Ať si roste!

Anglický trávník získáte jedině intenzivní péčí. Nejde jen o pravidelné sekání a zavlažování, trávník je třeba přihnojit, odstraňovat z něj plevel. Krásný hustý porost získáte tehdy, pokud budete trávník i provzdušňovat. Říkáte, že nechcete být otrokem trávy? Na pěkný trávník tedy zapomeňte.

Miš-maš v záhoně

Zahrada hrající barvami působí nádherně, ale výsadba do záhonů má svá pravidla. Spolu můžete vysazovat jen rostliny s stejnými nároky na půdu a světelné podmínky. Stín a polostín vytváří ideální růstové podmínky pro většinu rostlin. Naopak, růže vyžadují slunné stanoviště s kvalitní půdou. Můžete je pěstovat samostatně nebo zakomponovat s vhodnými druhy květin do smíšeného záhonu. Vyšší druhy květin umístěte do pozadí, případně do středu záhonu a z každého druhu vysaďte alespoň tři exempláře, aby trs byl bohatší.

Nesprávné zavlažování

Způsob a frekvence zavlažování závisí na druhu pěstovaných rostlin a typu půdy v zahradě. Jílovitá půda nevyžaduje takovou častou zálivku jako písčitá. Polévat třeba ráno nebo večer, nikdy ne na pravé poledne. Silné slunce způsobí, že se voda rychle odpaří a nedostane se ke kořenům rostlin. Kapky vody na listech fungují doslova jako lupa a vypálí na nich skvrny. Při ranní zálivce můžete zalévat rostliny na listy, večer raději přímo ke kořenům, zabráníte tak šíření houbovitých onemocnění. Důležitá je pravidelná zálivka dostatečným množstvím vody. Nečekejte, dokud půda vyschne, tehdy totiž ztrácí schopnost vsáknout potřebné množství vláhy a zalévání je neúčinné. Voda na zálivku má být teplejší než půda, na jaře 10 – 15 ° C, v létě 20 ° C.

Zapomínání na údržbu zahradního nářadí

Během zahradní sezóny, ale zejména po jejím skončení je důležitá údržba zahradního nářadí. Každé nářadí po skončení prací důkladně očistěte od zbytků zeminy nebo trávy, prodloužíte tím jeho životnost. Velkou pozornost věnujte odstranění zbytků trávy z nožů sekačky. Hnijící tráva otupuje nože as při sečení nebudou trávu řezat, ale trhat, co nevypadá dobře. Na konci sezóny očištěné a opraveny nářadí odložte na suché místo. Z sekačky nezapomeňte vypustit benzín, protože po určité době ztrácí na kvalitě.

Nezazimované zahrady

Může se zdát, že během zimních měsíců zahrada odpočívá, ale je to pravda jen částečně. Dlouhotrvající zima, mráz a kolísání teplot může na nechráněných jehličnanech a dřevinách způsobit nevratné škody. Proto nezapomeňte zahradu zazimovat – z jezírka vypusťte vodu, postarejte se o vodní rostliny, skalku a choulostivé trvalky přikryjte chvojím. Ze zahrady odstraňte odkvetlé a suché části rostlin, důkladně vyhrabejte listí.

Různé styly v zahradě

Zahrada má svým stylem harmonizovat s architekturou domu. Na výběr máte různé typy zahrad, ale rozhodněte se pro ten, ze kterého vám imponuje nejvíce prvků. Nekombinujte venkovský styl s japonským, středomořským nebo jiným. Mixování různých prvků působí disharmonicky. Při zakládání zahrady se vyplatí vzít si na pomoc odborníka – zahradního architekta, který vám dokáže poradit nejlepší.

Previous I štítná žláza může způsobit neplodnost!
Next I špatná životospráva budoucího tatínka může za poruchy vývoje miminka

You might also like

Bydlení - Reality

Tip: Jak si vybrat kuchyňskou linku?

Pokud se chystáte kuchyni vepsat nový vzhled, nerozvážný přístup se nevyplácí. Nevhodný styl, nesprávný odstín zda nestanovení odhadů proporcí může znehodnotit význam a funkci prostoru. Výběr kuchyňské linky necháte buď

Bydlení - Reality

Tajemná koupelna: V tmavých odstínech

Běžné koupelnové katalogy jakoby kreslil jeden znuděný designér. Kachličky, vana, umyvadlo, případně sprchový kout a nějaké doplňky. To však není nic pro lidi, kteří se chtějí tak trochu odvázat. Gotika

Bydlení - Reality

Stěhování klavíru přenechejte raději stěhovací společnosti

Hra na hudební nástroj vede k rozvoji dalších schopností u dětí. Nejde jen o samotnou hru, kterou má dítě jako zábavu nebo koníčka, ale přínos je daleko větší. Učí se koncentrovat,