I štítná žláza může způsobit neplodnost!

I štítná žláza může způsobit neplodnost!

V současnosti stále narůstá počet neplodných párů. Zplodit dítě není vždy tak jednoduché jak by se na první pohled zdálo. Příčiny neplodnosti jsou různorodé a odhalit jejich vyžaduje často hodně trpělivosti a různých vyšetření. Jednou z možných příčin, které vám brání v cestě k miminku, může být i vaše štítná žláza.

Štítná žláza

Štítná žláza je zodpovědná za metabolismus buněk v našem organismu, přeměňuje jód na dva důležité hormony tyroxid a trijodtyronin. Stává se však, že štítná žláza nefunguje správně a tvoří buď méně nebo více hormonů, než je skutečně třeba. V případě nadměrné funkce mluvíme o hyperfunkci štítné žlázy a při nedostatečné činnosti zase o hypofunkci. Obě tyto poruchy mohou zasahovat i do plodnosti a způsobovat problémy s otěhotněním. Onemocnění štítné žlázy by také mohlo vést i k různým postižením děťátka, pokud by k těhotenství navzdory takovému onemocnění došlo a léčeno by se.

Hypotyreóza

Hypotyreóza, čili snížená funkce štítné žlázy se projevuje často únavou, otoky končetin či obličeje, zácpou, zvyšováním hmotnosti, objevují se také problémy se suchou pokožkou, zhoršuje se stav nehtů (jsou lámavější) jako i vlasů. Dalším z možných příznaků je i nepravidelná menstruace. Typická je i snížená koncentrace a výkonnost. Nejednou se tyto příznaky přehlížejí, respektive člověka nenapadne souvislost se štítnou žlázou. Aby se však problém neprohlubují, je důležité přijít na tuto odchylku včas. Snížená funkce štítné žlázy se dá odhalit pomocí vyšetření, zpravidla z odběru krve. Někdy se ale stává, že tyto testy nejsou dostatečně spolehlivé a proto je dobré obrátit se na lékaře, který má v této oblasti bohaté zkušenosti a neodbije vás, že výsledky testů budou víceméně v normě.

Hypotyreóza se nedá zcela léčit, řeší se však pomocí dodávky hormonů v lékové podobě, díky čemuž se vyrovnají hladiny hormonů a člověk může fungovat víceméně bez omezení. Mnohé ženy díky správné léčbě konečně otěhotněly a staly se šťastnými maminkami.

Hypertyreóza

Opakem hypotyreózy je hypertyreóza, tedy zvýšená funkce štítné žlázy. Ta se projevuje nervozitou, napětím, úbytkem hmotnosti bez jiné příčiny, nepravidelnou menstruací či bušením srdce. I časté pocení a třes rukou bývají příznaky hypertyreózy. Podobně jako snížená funkce štítné žlázy i hypertyreóza se dá zjistit prostřednictvím vyšetření krve. Léčba je v tomto případě však o něco složitější a jejím cílem je utlumit produkci hormonů štítné žlázy. Existuje několik způsoby léčby, rozhoduje o nich lékař. I hypertyreóza může snižovat šance na početí, proto je důležité ji léčit. Když máte pochybnosti

Zdravá štítná žláza je tedy, jak jsme již uvedli, důležitým faktorem pro otěhotnění a i donošení zdravého děťátka. Pokud máte pocit, že vaše problémy s početím děťátka mohou souviset i se štítnou žlázou, určitě se dožadujte vyšetření. U budoucích maminek by se mělo toto vyšetření dělat v rámci poraden u gynekologa a pokud se zjistí odchylky, žena by měla navštívit endokrinologa. I během těhotenství je možné, ba dokonce velmi důležité, léčit případné onemocnění štítné žlázy, aby byly matka i děťátko v pořádku.

Držte se rad lékaře

Pokud váš lékař odhalí odchylky ve funkci štítné žlázy a doporučí vám nějakou léčbu, je důležité spolupracovat s ním a držet se jeho rad. Správné užívání léků a případná další opatření vám mohou velmi pomoci nejen po zdravotní stránce tím, že se budete cítit lépe, ale zvýší se i vaše šance na přirozené početí miminka a jeho zdravé vynošení až do šťastného “konce”.

Previous Šik kuchyně: Jen černá a bílá
Next Šest největších zahradnických chyb

You might also like

Rodina

Chcete znát pohlaví děťátka co nejdříve? Dá se to!

Kluk nebo holka? Ukáže krevní test už v prvním trimestru! Některé maminky se netrápí tím, zda nosí v bříšku chlapečka nebo holčičku as chystáním výbavičky si dávají načas, ale mnohé

Rodina

I vám bývá špatně? Rady a tipy jak zvládnout těhotenské nevolnosti

Těhotenské nevolnosti patří k těm méně příjemným stránkám těhotenství. Statistiky ukazují, že asi 70% žen zažívá v prvních měsících těhotenství ranní nevolnost a kolem 50% žen nevolnost spojenou se zvracením.

Rodina

I špatná životospráva budoucího tatínka může za poruchy vývoje miminka

Když se řekne fetální alkoholový syndrom (FAS) hned si představíme matku, která během těhotenství požila alkohol v ne právě nejmenších množstvích a chudák dítě, které nese následky jejího nezdravého životního