Švédský design vytvořený přírodou

Švédský design vytvořený přírodou

Při zmínce o švédském designu se nám vybaví různé asociace, ale kdoví, zda právě správně. Skandinávie je zem s bohatou kulturní tradicí, která v mnohém obdarovala vizuální umění.

Lokální inspirace

Kam se jen podíváte, všude samé stromy a les. Ještě i ve městě. Kdybychom se chtěli i sami dovtípit, odkud Skandinávci, respektive Švédové berou inspiraci pro svůj nábytek a zařízení příbytku, tak bychom poté nemuseli dlouho pátrat. Dostatek dřeva, dlouhé zimy a nedostatek přirozeného světla udali kdysi základ, ze kterého místní obyvatelé vycházejí dodnes.

Ztělesněná lehkost

Přestože se o Seveřané a jejich kultuře říká, že je těžká, interiér představuje přesný opak. Prostory zalité převážně do bílé s pár barevnými akcenty působí vesele a hravě. Konzultován na švédského bytu nebo domu nás nikdy nebude setřásat pocit stísněnosti, protože Švédové své příbytky zařizují skromně, protože si váží svobodný pohyb v prostoru.

S bílou jako v iglú

Pokud se setkáme přece jen s nějakým tmavým prvkem, jde nanejvýš o dekoraci, kobereček nebo výjimečně o podlahu, která se v tomto smyslu může jevit jako praktické řešení. Jinak to ve švédské domácnosti vypadá jako v iglú. Stěny, strop, podlaha, nábytek. Vše bílé. Jak dobře víme, Švédové nic neponechali náhodě. Bílá odráží světlo a rozjasňuje okolí.

I my jsme podlehli

Během zasněžených zim mají Švédové o důvod víc k radosti, protože bílá v exteriéru způsobuje stejný efekt. Zrcadlí světlo a odráží ho přes okna směrem dovnitř. Totéž můžeme pozorovat i u nás. Zatímco ještě před pár lety jsme pořádně nevěděli, jakými specifiky se vyznačují švédské interiéry, v poslední době jsme naplno podlehli jejich nevýslovnému kouzlu.

Nadčasové zařízení

Zkuste si udělat malou anketu ve svém okolí a dozvíte se, že nyní nejvíce letí rustikální styl, na principu jehož je postaven i švédský design. Úzká provázanost s přírodou a dostatek přírodního materiálu mají vliv na to, že interiéry se skví nadčasovostí. Švédové už dávno přišli na to, že v jednoduchosti spočívá největší krása. Ať žije minimalismus!

Previous Chcete mít dítě? Tak nejdříve poznejte své tělo!
Next Chcete mít zdravé a velké děťátko? Nezapomínejte na železo!

You might also like

Bydlení - Reality

Tento nábytek dobyl i svět filmu: Máte ho?

Victoria Ghost Chair Při zařizování interiéru se podřizujeme obsahu peněženky. Ale co kdyby jednou nastala situace, že budeme moci dát doma prostor ikonickým kouskem nábytku, který ani po desetiletím neztratil

Bydlení - Reality

Tip: Jak podřídit nábytek televizoru?

Vlastnit nejen jeden, ale hned několik televizorů představuje v současnosti jev, ze kterého se společně těší výrobci televizorů a majitelé televizních společností. Aby tyto magické skříňky nepůsobili v interiéru jako

Bydlení - Reality

Takto se vybírá pohovka

Trh s nábytkem je zaplaven spoustou zajímavých i nudných, kvalitních i nekvalitních, drahých i levných pohovek. A my vám teď poradíme, jak si mezi nimi vybrat, abyste to později nemuseli