Švédský design vytvořený přírodou

Švédský design vytvořený přírodou

Při zmínce o švédském designu se nám vybaví různé asociace, ale kdoví, zda právě správně. Skandinávie je zem s bohatou kulturní tradicí, která v mnohém obdarovala vizuální umění.

Lokální inspirace

Kam se jen podíváte, všude samé stromy a les. Ještě i ve městě. Kdybychom se chtěli i sami dovtípit, odkud Skandinávci, respektive Švédové berou inspiraci pro svůj nábytek a zařízení příbytku, tak bychom poté nemuseli dlouho pátrat. Dostatek dřeva, dlouhé zimy a nedostatek přirozeného světla udali kdysi základ, ze kterého místní obyvatelé vycházejí dodnes.

Ztělesněná lehkost

Přestože se o Seveřané a jejich kultuře říká, že je těžká, interiér představuje přesný opak. Prostory zalité převážně do bílé s pár barevnými akcenty působí vesele a hravě. Konzultován na švédského bytu nebo domu nás nikdy nebude setřásat pocit stísněnosti, protože Švédové své příbytky zařizují skromně, protože si váží svobodný pohyb v prostoru.

S bílou jako v iglú

Pokud se setkáme přece jen s nějakým tmavým prvkem, jde nanejvýš o dekoraci, kobereček nebo výjimečně o podlahu, která se v tomto smyslu může jevit jako praktické řešení. Jinak to ve švédské domácnosti vypadá jako v iglú. Stěny, strop, podlaha, nábytek. Vše bílé. Jak dobře víme, Švédové nic neponechali náhodě. Bílá odráží světlo a rozjasňuje okolí.

I my jsme podlehli

Během zasněžených zim mají Švédové o důvod víc k radosti, protože bílá v exteriéru způsobuje stejný efekt. Zrcadlí světlo a odráží ho přes okna směrem dovnitř. Totéž můžeme pozorovat i u nás. Zatímco ještě před pár lety jsme pořádně nevěděli, jakými specifiky se vyznačují švédské interiéry, v poslední době jsme naplno podlehli jejich nevýslovnému kouzlu.

Nadčasové zařízení

Zkuste si udělat malou anketu ve svém okolí a dozvíte se, že nyní nejvíce letí rustikální styl, na principu jehož je postaven i švédský design. Úzká provázanost s přírodou a dostatek přírodního materiálu mají vliv na to, že interiéry se skví nadčasovostí. Švédové už dávno přišli na to, že v jednoduchosti spočívá největší krása. Ať žije minimalismus!

Previous Chcete mít dítě? Tak nejdříve poznejte své tělo!
Next Chcete mít zdravé a velké děťátko? Nezapomínejte na železo!

You might also like

Bydlení - Reality

Šedé kuchyně: Zahoďte všechny předsudky

Moderní kuchyně mohou být na sebe hrdé. Snoubí se v nich krása designu a technická důmyslnost. Při pohledu na ně nás leccos uchvátí. I zdánlivě nudný odstín, jakým je šedá.

Bydlení - Reality

Tip: Kuchyně po skandinávsku

Skandinávie je pro našince poměrně málo poznaným územím. V létě si pokaždé neumíme odpustit zajít někam do tepla k moři. Pokud nejsme zvědavci a dobrodruzi, na sever si to zamíříme

Bydlení - Reality

Tip: Kuchyň za menší peníze

Zřízení domácnosti nejprve plánujeme v hlavě a až následně dochází k realizaci našich nápadů. Kdybychom mohli redesign kuchyně a koupelny si necháme nakonec, abychom si ušetřili spoustu práce. Alternativní řešení