Tajemství vnitřních omítek
22.6.2016 2725 Views

Tajemství vnitřních omítek

Vnitřní omítky jsou finální estetickou úpravou zdiva. Jejich úkolem je zlepšit tepelně-izolační vlastnosti stěn, chránit je před mechanickým poškozením a mají vliv na vytváření klimatu v interiéru. Někdy se omítka nanášela výhradně ručně, v současnosti se upřednostňuje strojová aplikace, která je rychlejší. Pro dosažení uspokojivého výsledku si omítání vyžaduje určité zkušenosti a dovednosti.

Není omítka jako omítka

Nejčastěji se používají vápenocementové omítky s vysokou paropropustností, které je možné použít i v exteriéru. Nanášejí se jako jednovrstvé nebo jako součást vícevrstvých omítek, kde tvoří základ. Výhradně do interiéru jsou určeny jednovrstvé vápenosádrové omítkové směsi. Tyto omítky “dýchají”, dokážou regulovat klima v místnosti, jsou ekologické a neškodí zdraví. Dělí se podle zrnitosti, vybrat si můžete jemné, gletované (zcela hladké) či filcované (viditelná struktura zrna).

Cementová omítka je pevná, odolná vůči vlhku a používá se zejména jako podklad pro další vrstvy omítky. Vápenné štukové omítky se nanášejí v tenké vrstvě na jadernou omítku. Po vytvrzení vytvoří krásný hladký povrch, proto jsou vhodné na malbu a pod tapety. Všechny druhy omítek se většinou aplikují jako jednovrstvé. Někdy je však třeba podklad upravit, aby k němu omítka lépe přilnula. V tom případě se na podklad nanášejí různé spojovací vrstvy, například lepicí tmel, penetrační nátěr, jádrová cementová nebo sádrová omítka.

Dekorativní omítky

Na modelování prostoru je možné použít nejen barevný nátěr, ale i dekorativní omítku. Na trhu jsou omítky několika barev a různých struktur. Pokud si nevyberete z nabízených odstínů, můžete omítku klasicky namalovat. Dekorativní omítky se prodávají jako suché směsi určené na strojní nebo ruční nanášení. Aplikují se na suchý, čistý povrch, kterým může být podkladová omítka, sádrokarton nebo dřevotříska. Reprezentují jejich minerální, akrylátové, silikátové a silikonové omítky. Nejlepší propouštějí vodní páru minerální omítky, nejodolnější vůči působení vlhkosti jsou silikonově-pryskyřičné.

I omítka je bio

Novinkou je trhu je bioaktivní omítka. Prodává se jako suchá směs, která se mísí s určeným množstvím vody. Připravená omítka se nanáší v tenké vrstvě do 6 mm na vyzrálý podklad z jaderné omítky. Obsahuje směs přírodních minerálů, které mají pozitivní vliv na lidský organismus. Bioomietka má schopnost snížit působení elektrosmogu na člověka, urychluje regeneraci fyzických a psychických sil.

Hlína na stěně

Maximální návrat ke starým metodám pokud přírodě představuje hliněná omítka. Je vhodná do interiéru i do exteriéru. Je univerzálním typem omítky, protože se dá nanášet na všechny druhy povrchů. Práce s ní je náročnější, protože se nanáší ručně. Výsledkem je rustikální působící povrch, který výborně “pracuje” s vlhkostí, díky čemuž je v místnosti vyrovnané klima v každém ročním období. Oprava poškozené hliněné omítky je velmi jednoduchá, stačí nastříkat vodu a prstem vyhladit.

Previous Chcete znát pohlaví děťátka co nejdříve? Dá se to!
Next Chci dítě, ale on ne! Co teď?

About author

You might also like

Bydlení - Reality

Tip: Čarokrásné skalky v květináči

Nemáte zahradu, nemáte ani rodinný dům, ale někde hluboko v duši pěstujete smysl pro krásu malých rostlin. Řešení je na dosah ruky. Stačí malý balkon, lodžie, nebo se snižujícími teplotami

Bydlení - Reality

Šik koupelna: Takto se realizuje

Koupelna, do které se rádi opakovaně po dobu dne vracíme, je známkou toho, že zapracování na jejím vzhledu se nám podařilo. No spíš než vyřkl další pochvalné ódy, podívejme se,

Bydlení - Reality

Tajemství pěkné zeleně v interiéru

Mít doma atraktivní zeleň, to není jen koupit si květináč v hypermarketu. Květy jsou jako sousedé. Mohou se tolerovat, milovat, nebo nesnášet. No a samozřejmě třeba zohlednit i jejich prostorové