Těhotenství a břišní tance?

Těhotenství a břišní tance?

Těhotenství je snad tím nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Oči se rozzáří a hned každý na ní spatří, že je šťastná, šťastná proto, že nosí pod srdcem ten nejkrásnější dar – své dítě. Jak si však těhotenství můžete o cosi zpestřit a přitom se zároveň připravovat na očekávaný porod? Jednoduše! Vyzkoušejte břišní tance pro těhotné! Je všeobecně známo, že tanec nabíjí tělo úžasnou energií a zároveň působí relaxačně. A to jsou dvě důležité věci, které by určitě neměly chybět v životosprávě každé těhotné hospodyňku.

“Starodávný tanec rodiček”

Také známý i jako tanec rodiček .Když přišel čas porodu, ženy zpívajíc a tancem vytvořili kolem rodičky intimní prostor a tím pomáhali rodičce překonat první porodní bolesti a projevovali jí tak podporu a spoluúčast. Samotná rodička také tančila, protože plynulý krouživý pohyb pánve, který je pro tento druh tance charakteristický, jí pomáhal přirozenou cestou uvolňovat bolest v kříži i v bříšku. I zpěv částečně splňoval důležitou roli, pomáhal odvádět pozornost rodičky od počátečních bolestí a také její myšlenky od strachu z porodu. Později pomáhal prodýchat kontrakce.

Uvolnění porodních bolesti tancem

Některé pohyby břišního tance tedy napomáhaly k uvolnění porodních bolestí, jiné k urychlení otevření děložního čípku, zda přispívaly k správnému umístění hlavičky, když miminko vcházelo do porodních cest Díky tanci a zpěvu byl porod rychlejší a snesitelnější. Je všeobecně známo, že břišní tanec aktivuje energii v oblasti podbřišku. a tím ovlivňuje správnou činnost svalů, které jsou nejvíce namáhány během porodu.

Proč se věnovat právě břišnímu tanci?

Odpověď na otázku: “Proč se věnovat břišnímu tanci během těhotenství?” Je jednoduchá. Pro břišní tanec je charakteristický krouživý a plynulý pohyb pánve. Celá jeho energie se odvíjí od centra, kterým je právě oblast břicha a podbřišku. Během tance se aktivují svaly a svalové partie, které při běžném pohybu téměř vůbec nepoužíváme. A právě tyto svaly hrají velkou roli během celého těhotenství, ale i při samotném porodu. Za problémy, jakými jsou únik moči během těhotenství, zlatá žíla, staré známé bolesti v podbřišku či v křížové oblasti zad nebo předčasné otevírání se děložního čípku v mnoha případech, může právě nedostatečně prokrvené a zpevněné svalstvo pánevního dna.

Během břišního tance napínáme a tím prokrvují svaly pánevního dna a jeho pravidelným tancováním se svalstvo pánevního dna zpevňuje. Při břišním tanci se ovšem do “hry” zapojuje i břišní svalstvo, jehož posilování je velmi důležité zejména pro samotný čas porodu a také navádí na správné držení těla.

Břišní tance nejsou pro každou těhotnou ženu!

Tancování břišního tance však není velmi vhodné pro ženy, jejichž těhotenství je označeno za rizikové. V takových případech je vhodné poradit se s lékařem či je břišní tanec pro vás tou první volbou. Závisí to i od “stupně rizika” těhotenství.

Dokdy můžeme “tančit”?

Při bezpečném těhotenství je tanec možné tančit až do samotného porodu. Břišní tanec pro těhotné je samozřejmě upraven o svá specifika, jakými jsou rychlé, sekané pohyby pánve, kvůli nebezpečným otřesům. Tím se stává pro těhotné ženy příjemnou formou aktivity.

Výjimečnost “břišního tancování”

Břišní tanec je výsostně ženský a vychází z přirozených ženských pohybů, proto výborně aktivuje a harmonizuje ženskou energii, která také velmi pozitivně ovlivňuje celé těhotenství. Kromě toho břišní tanec neunavuje, ale opačně nabíjí energií. Maminka, která pravidelně tančí břišní tance se cítí celkově méně unavená. Maminkám s většími bříšky, břišní tanec pomůže lépe si je vychutnat a uvědomit si je.

Břišní tanec dokonale pomůže budoucím maminkám vytvořit prostor, ve kterém dokážou ideálně spojit svou ženskost s nastupujícím mateřstvím, také dodává pocit harmonie a klidu. Nezapomínejte ani nato, že při dostatečném aktivním pohybu se do krve vylučuje endorfin, známý také jako hormon štěstí a ten by rozhodně neměl chybět u žádné těhotné hospodyňku. Čím je ho přece víc, tím lépe. Tanec i po porodu

Břišní tanec také přispívá k vytváření prvotní vazby mezi matkou a děťátkem. Když tančí maminka, tančí přece i děťátko v bříšku. Houpavé pohyby děťátko příjemně masírují a zároveň ho připravují na největší masáž – přechod porodními cestami. Dítě si bude pamatovat atmosféru pohybu a hudby, kterou cítilo v bříšku a připomínání tohoto zážitku ho může uklidňovat i po narození. Proto je vhodné pokračovat v tancování i po porodu. Jak na to spolu s miminkem?

Ptáte se “jako s miminkem”? Jednoduše. Pomocí speciální šátky na nošení nebo si miminko můžete nechat ve svém náručí. S miminkem v náručí má samozřejmě tanec svá určitá omezení, ale ten pocit štěstí vašeho drobečka bude stát za to.

 

Previous Tak na tento nábytek zaručeně nemáte!
Next I vy máte po těhotenství větší nohu? Víme proč!

You might also like

Rodina

Tělesná aktivita v těhotenství

Sport v období těhotenství je velmi specifický a každá žena k němu musí přistupovat jinak. Mnoho aktivit je třeba vypustit nebo změnit. A platí to i pro pohyb. Je dokázáno,

Rodina

Chcete mít zdravé a velké děťátko? Nezapomínejte na železo!

Doplňky výživy v mateřství mají své příznivce, ale i nepřející. Někteří tvrdí, že příroda dokonale připraví sama matku na těhotenství a její plod si z ní vezme, co potřebuje, jiní

Rodina

Chlapec, dívka? Poznejte pohlaví podle bříška, chutná, ale i zelí!

Domácí test na zjištění pohlaví se zelím či jedlou sodou! Bude to chlapeček nebo holčička? Tato otázka rezonuje v mysli budoucích maminek často hned po tom, jak zjistí, že pod