Těhotenství není nemoc

Těhotenství není nemoc

Na jedné straně se cítíte jako balíček s nápisem “křehké”, Vaši příbuzní a známí Vás dennodenně častují frází

“Hlavně si na sebe dávej pozor, vždyť jste už dva!”, Na straně druhé Vám neustále připomínají, že těhotenství není nemoc, že kdysi ženy pracovaly na poli dokud neporodily, že pracovali i Vaše mámy a tchýně, stejně jako miliony žen na světě.

Jistě, mají pravdu, sedět devět měsíců doma je přitažlivá představa možná ze začátku, ale po čase Vám již od nudy všechno leze na nervy, a určitě i penízky potřebujete nyní více než kdy jindy, abyste Vašemu andílkovi mohli připravit krásné hnízdečko se vším potřebným, ale …

Není práce jako práce

Jsou zaměstnání, které mohou být v těhotenství více než náročné. Stát celý den na nohou s patnáct kilovým “batohem” dá jistě zabrat, zvedat a přenášet těžké věci může dokonce způsobit potrat nebo předčasný porod, no a, v neposlední řadě, dokáže toto, jinak radostné období, pořádně znepříjemnit i sedavé zaměstnání. Nemluvě o každodenním cestování hromadnou dopravou, stres, náledí či horka. Jak tohle všechno zvládnout a kdy je lepší dát se vypsat na rizikové?

Kancelář

Klimatizované prostory mohou vysoušet nosní sliznici, což by se Vám při porodu mohlo vymstít. Nosní kapky by proto měly být povinnou výbavou Vaší kabelky. Kromě nich i kapky do očí, pokud pracujete s počítačem, protože v tomto období budete pravděpodobně trpět i pocity únavy, případně bolestmi hlavy, což může znásobit neustále hlazení na monitor. Dopřejte očím občas oddych! Během prvních měsíců můžete mít, kromě nevolností, i poruchy soustředění. Organismus proto třeba pravidelně zásobovat kyslíkem. Pokud půjdou Vaše kolegyně ven na “kuřpauzu”, vyběhněte na čerstvý vzduch s nimi. Procházka Vám ve vyšším stádiu prospěje i v souvislosti s oteklými nohama a je dobrou prevencí křečových žil.

Celý den na nohou

Kromě sedavých povolání jsou i ty, při kterých musíte být celý den v pohybu. Ať už za pultem v prodejně, jako průvodkyně, zdravotní sestra, někde v showroomu a mnoho jiných. Velký pozor si musíte dávat na otoky nohou! Pokud Váš zaměstnavatel nemá možnost Vás umístit na jiné pozici, měli byste se s ním dohodnout alespoň na oddechových přestávkách, kdy si budete moci sednout a alespoň na dvacet minut vyložit oteklé a namáhané nohy.

V takovém zaměstnání mějte v kabelce, namísto kapek, magnézium a vždy zásobujte organismus dostatkem tekutin. Jako těhulka byste měli denně vypít i tři litry vody, nebo minerálky. Pokud byste přece jen měli výrazné otoky, časté a prudké křeče v podbřišku, případně mdloby, při nejbližší poradně se raději s Vaším gynekologem poraďte o možnosti vypsání na PN – ku.

Nezvedejte!

Dalšími rizikovými zaměstnáními jsou ty, u kterých musíte zvedat cokoliv.

Ať už je to vykládání zboží v regálech, skladech, provozech, přebírání, nebo roznášení zásilek či materiálu. Ať už jde o cokoli, v žádném případě byste se neměli takto namáhat. Pokud máte práci tohoto typu, raději o tom informujte svého lékaře jakmile se Váš stav potvrdí a zůstaňte doma. Když jste v složitější finanční situaci a potřebujete penízky, raději si zkuste najít fyzicky méně náročnou brigádu, nebo se se svým zaměstnavatelem dohodněte na jiné alternativě dočasného pracovního zařazení.

Cestování

V přeplněných dopravních prostředcích se neostýchejte vytasit svou těhotenskou knížku a vyprosit si místo na sezení. V autobuse se vystavujete hned několika rizikům. Pokud prudce zabrzdí, při čemž můžete spadnout, do něčeho narazit, nebo někdo narazí do Vás, může to děťátko Vážně poškodit, nebo způsobit potrat. Když cestujete v hlavní špičce, a vozidlo je skutečně přeplněné, vydýchaný vzduch, nebo v létě případné vedra mohou způsobit mdloby. Vždy s sebou noste alespoň půllitrovou láhev minerálky, jako první pomoc.

Obecné rady na závěr

Vždy dodržujte pitný režim a pravidelně se stravujte, vyhnete se tak problémům s nízkým tlakem, omdlévaním, dehydratací i nevolnostmi. V zimě se snažte nosit pohodlnou a bezpečnou obuv, abyste se vyhnuli uklouznutí na zledovatělém chodníku a pořiďte si těhotenský pás, nebo dlouhé svetry abyste vždy ochránili bříško a kříže před chladem při vystavěný na zastávkách v extrémních mrazech.

Previous Těhulky - pozor na čistící prostředky!
Next Tak na tento nábytek zaručeně nemáte!

You might also like

Rodina

Chcete miminko? Kontrolujte i stravu partnera!

I strava budoucího tatínka je důležitá! Celé těhotenství se točí jen kolem maminek. Maminky jsou zodpovědné za to, zda bude děťátko zdravé, protože tím, co jíme a jak žijeme, můžeme

Rodina

Těhotenství a břišní tance?

Těhotenství je snad tím nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Oči se rozzáří a hned každý na ní spatří, že je šťastná, šťastná proto, že nosí pod srdcem ten nejkrásnější dar

Rodina

Chcete mít dítě? Tak nejdříve poznejte své tělo!

Počít děťátko v dnešní době u mnoha párů přestává být samozřejmostí. Často se nedaří i jistý čas. Pokud toužíme po miminku, v první řadě bychom měli znát své tělo, chápat