Tělesná aktivita v těhotenství

Tělesná aktivita v těhotenství

Sport v období těhotenství je velmi specifický a každá žena k němu musí přistupovat jinak. Mnoho aktivit je třeba vypustit nebo změnit. A platí to i pro pohyb. Je dokázáno, že sport ovlivňuje lidský organismus pozitivně. Například pravidelná vytrvalostní aktivita výborně působí na oběhový systém a dýchací soustavu, čímž působí jako prevence proti mnoha onemocněním srdce, oběhu, ovlivňuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi a udržuje člověka v dobré kondici až do pozdního věku.

Proč cvičit?

V tomto období není cílem zvyšování výkonnosti, ale udržení optimální fyzické i duševní kondice vašeho organismu. Každou fyzickou aktivitu je třeba konzultovat s vaším gynekologem, který umí nejlépe jakou zátěž zvládnete. Při jakémkoli problému jako jsou například závratě, bolesti břicha, pocit nedostatku vzduchu, zrychlená srdeční činnost, tlukot srdce, který vnímáte jako nepříjemný pocit, otoky, bolesti hlavy, přehřátí apod., Cvičení je třeba přerušit, případně navštívit svého lékaře.

Správné cvičení má napomoci zvládnout zvýšenou zátěž na organismus během těhotenství a po porodu pomáhá rychleji se navrátit ke svým původním proporcím. Speciálně cvičení pro těhotné se snaží připravit na porod tak, aby proběhl co nejsnadněji a nevyčerpává vás ani vaše děťátko více, než je nutné.

Těhotenství obecně není vhodným obdobím na to, abyste začali sportovat, kromě návštěvy speciálních kurzů nebo plavání, určených pro těhotné ženy.

Přistupujte ke cvičení individuálně

Těhotenství není důvodem pro to, abyste přestali cvičit. Vyhýbejte se ale rizikovým sportem, jako je tenis, bruslení, cyklistika, lyžování, terénní běh, squash, aerobik a dalším. Tyto sporty jsou dost problémové, jelikož při nich hrozí nebezpečí poranění. Samozřejmě záleží na na vašem zdravotním stavu, intenzitě při daném sportu a vaší zdatnosti. Jsou ženy, které snižují zátěž až po 20. týdnu těhotenství, což nemusí platit pro vás. Přístup k rizikovým sportům v tomto období je velmi individuální a je třeba konzultovat ho s gynekologem, jeho doporučení však s největší pravděpodobností nedostanete.

Zcela vyloučeno jsou sporty jako bungee jumping, seskoky padákem, horolezectví, sjezd na horském kole, potápění, míčové hry a cvičení na nářadí či silové sporty jako vzpírání a házení, taktéž kanoistika a všechny velmi namáhavé vytrvalostní výkony při běhu, běhu na lyžích či kole .

Vhodné sportovní aktivity

Speciálním tělocvikem pro těhotné ženy se připravíte na porod. Cvičení jsou zaměřeny na posílení svalových skupin důležitých pro porod – například pánev nebo na partie, které v těhotenství ochabují – břicho. Dechovou gymnastikou si procvičíte správné dýchání v jednotlivých fázích porodu, tlačení v druhé době porodní a nacvičíte i relaxaci mezi kontrakcemi. Cvičení je vhodné po celou dobu těhotenství a raději začněte později jako vůbec.

Další vhodnou aktivitou je plavání, ne však závodní, které je vhodné po celou dobu těhotenství a přestat stačí krátce před porodem. Určité riziko však představuje znečištěná voda a její nízká teplota. Plavání však uvolňuje a posiluje svalstvo celého těla. Ustupují bolesti zad i nohou.

Udržet kondici vám pomůže zejména chůze. Zlepšuje se krevní oběh, posilují svaly na nohou i zádové svaly ale můžete mít problémy s bolestí chodidel a potřebu častěji močit. Chůze je prospěšná hlavně v zdravém prostředí.

Jogging se doporučuje v raném stádiu bezproblémového těhotenství. Je však třeba sledovat tepovou frekvenci, přehřátí, dostatečný pitný režim a další individuální faktory, protože je to náročnější druh cvičení.

Jízdu na kole raději vynechte, je sice vhodnou vytrvalostní aktivitou, ale riskujete pád zda vdechování výfukových plynů. Pokud přesto chcete jezdit, vybírejte si méně riziková místa jako jsou parky nebo nenáročné cyklistické stezky. Vhodnou alternativou je stacionární kolo, kde je možné regulovat zátěž a nehrozí vám pád.

Během těhotenství je možné i tančit, ale ne náročné tance jakým je např. rock and roll., spíše orientální tance. Vůbec není vhodné tančit na vysokých podpatcích a je třeba dělat si oddychové přestávky.

Ve větších fitness centrech se můžete setkat s nabídkou jógy pro těhotné. Učí ženu zvládat stresující faktory prostřednictvím relaxačních technik a cvičení, které uvolňují svalstvo. Je individuální, do jaké míry může být toto cvičení příjemné.

Na začátku každého cvičení je třeba postupně zahřát organismus, aby byl dostatečně připraven na tělesnou aktivitu. Vyhýbáte se tím natažení svalů, šlach a vazů. Na konci každého cvičení je velmi důležité pozvolné uklidnění dechu, tepu, snížení tělesné teploty a závěrečným strečinkem protáhne zatížené svaly.

Previous Zázrak zvaný vánoční hvězda
Next Takto vypadá koupelna džentlmena

You might also like

Rodina

Chcete otěhotnět? Jste těhotná? Kojíte?

Co by nemělo chybět ve výživových doplňcích pro ženu v tomto “speciálním” období! Výživové doplňky obsahují optimální denní dávku vitamínů a minerálů. Náš trh jich nabízí nespočet. Při výběru je

Rodina

I s kyselinou listovou v těhotenství raději opatrně!

Kyselina listová pomáhá, ale nepřehánějme to s ní! Objev pozitivních vlivů kyseliny listové během těhotenství na maminku, ale zejména na plod, udělal i u nás velké haló a každá uvědomění

Rodina

Nechte se profesionálně nalíčit a naučte se upravit na každý den!

Každá žena je krásná, ale – každá může být ještě krásnější!   To, co nám příroda nadělila stačí podtrhnout těmi správnými barvičkami. Jenže jak si z tisíců odstínů make-upu, rtěnek,