Těšíme se na fialky

Těšíme se na fialky

Pro někoho jsou symbolem jara křehké sněženky, pro dalších zase krásné a voňavé květinky jménem fialky. Ať už je to tak nebo tak, fialky si v každém případě zaslouží naši pozornost.

Voňavé, léčivé, krásné

Opravdu: kdo by je neměl rád? Krásné, maličké, modré kvítky s příjemnou charakteristickou vůní? Fialka, konkrétně violka vonná, je v lese a v zahradách rostoucí květinka s velkými fialovými květy, podle nichž dostala i své pojmenování. Navíc jde o léčivou rostlinku, jejíž každá část se dá na něco využít. Můžeme dokonce říci, že na této malé květince je léčivá doslova její každá část, ať už jde o samotné květy, listy nebo i oddenek.

Fialky jsou účinné při revmatických i cévních chorobách, pomáhá při lepším zpracování vápníku v krvi a dokonce se podobně zpráva i v případě vitaminu C. Ve fialkách se nachází mnoho důležitých látek a prvků, jako například betakaroten, rutin, saponiny či flavonoidy. A to, že se tyto rostlinky využívají i v kosmetice a péči o pokožku, snad ani netřeba příliš zdůrazňovat. Dokonce je můžeme použít i při léčba hnisavých ran ve formě vlhkých obkladů.

Málokdo však ví, že z fialek se dá vyrobit i velmi chutný med. Je velmi vhodný ať už jako prevence nebo jako lék při kašli a podle odborníků je ideální zejména pro starší lidi a dětí. Abyste si ho připravili, potřebujete pět lžiček čerstvých květů fialky bez stopek, které v menší nádobě zalijete čtvrt litrem vody. Necháte jejich čtyřiadvacet hodin stát, pak vodu zlejete a uvaříme. Když vychladne, zalijeme ní takovou jistou dávku květů, tentokrát však nových a opět je necháme celý den stát. Vodu přecedíme a přidáme do ní zhruba stejnou dávku včelího medu. Celý tento fialkový výtvor rozlijeme do skleněných pohárků a necháme v chladném prostředí.

Někdy se vám možná stalo, že jste přičichli k fialce, ale nic jste necítili. Nebojte se, určitě nebyla “zkažená”, jen jste zřejmě natrefili na “přímořský” druh a to na fialku lesní. Ta sice vypadá jako klasická violka vonná, ale prostě nevoní.

Kromě těchto dvou druhů existují však i další, jako například fialky psí, tříbarevná nebo polní. Všechny však mají něco společného a to křehká fialovou krásu, ze které se na jaře každoročně těšíme.

Previous Tip: Alchymie anglického trávníku
Next Tip: 10x tradiční zahrada

You might also like

Bydlení - Reality

Tajné dveře díky domácí knihovně

I vy milujete pasáže v historických filmech, když se znenadání v místnosti zobrazí postava, která se tam logicky neměla jako ocitnout? Hlava plná otázek Vše, co jen trochu páchne tajemstvím,

Bydlení - Reality

Tip: Čarokrásné skalky v květináči

Nemáte zahradu, nemáte ani rodinný dům, ale někde hluboko v duši pěstujete smysl pro krásu malých rostlin. Řešení je na dosah ruky. Stačí malý balkon, lodžie, nebo se snižujícími teplotami

Bydlení - Reality

Tajemství vnitřních omítek

Vnitřní omítky jsou finální estetickou úpravou zdiva. Jejich úkolem je zlepšit tepelně-izolační vlastnosti stěn, chránit je před mechanickým poškozením a mají vliv na vytváření klimatu v interiéru. Někdy se omítka