Tip: Buďte první, vypěstujte si vlastní citrusy

Tip: Buďte první, vypěstujte si vlastní citrusy

Pěstování exotických citrusů mimo jejich domoviny lákalo lidí stále. První exempláře citrónovníků a pomerančovníků se objevily na dvorech středoevropských panovníků v období renesance. Pěstovali se v tzv. oranžérie a očarovali šlechtu omamnou vůní květů a šťavnatými plody. Brzy se citrusy začaly využívaly k výrobě marmelád, kompotů, likérů a z listů a květů některých druhů se získávaly aromatické oleje na výrobu voňavek.

Z jadérka i z řízků

Citrusový stromek si můžete vypěstovat úplně jednoduše: stačí zasadit jadérko plodu nebo si pořídit zelený odřezek. Vysušené jadérka se sázejí do zeminy do hloubky asi 2 cm. Asi za měsíc vyklíčí rostlinky, které velmi rychle rostou. Tímto způsobem si můžete vypěstovat pěkné stromky z citronu, mandarinky, pomeranče nebo grapefruitu. Jsou to nešlechtěné citrusy, proto velmi s úrodou nepočítejte. Citrusy z jadérek kvetou málokdy a po dlouhém čase (asi po 5 – 6 letech). Chcete-li, aby rodily, musíte je naroubovat. Po naroubováni může citrus rozkvést už o rok, ale zarodí až po několika “prázdných” kvetení.

Stromeček z obchodu

Citrusové stromky, které nabízejí obchodníci jsou speciálně vyšlechtěné odrůdy přizpůsobené pěstování v květináčích. Mohou být bohatě obsypané květy a zároveň plody, což není nic neobvyklého, protože vývoj plodu trvá podle druhu citrusu i rok. Například citron dozrává sedm měsíců, pomeranč 12 – 14 měsíců a grapefruit nebo pomelo až 14 – 18 měsíců.

Pro správné vyzrání plodů je ideální teplota je 14 – 16 ° C. Někdy se stane, že krásné rozkvetlý stromeček po přenesení do pokojových podmínek začne shazovat květy i listy. Důvodem je prudká změna pěstitelských podmínek, změna teploty, vlhkosti vzduchu. Doporučuje se proto zredukovat množství květů a plodů a prosadit stromek do zeminy určené pro pěstování citrusů.

Citrusy v zimě

Citrusy zimují od listopadu do února. Na přezimování je vhodná světlá místnost s teplotou max. do 10 ° C a s mírnou zálivkou. Rostlina nesmí stát ve vodě, mezi jednotlivými zálivkami může být několikatýdenní pauza. Polévat můžete běžnou vodou z vodovodu, nejlépe odstátou. Použít můžete dešťovou vodu, která je měkká a vyhovuje většině citrusů. Mnozí milovníci citrusů touží právě v zimních měsících obírat šťavnaté plody. Pro ně jsou vhodné druhy, které snesou v zimních měsících vyšší teploty (do +18 ° C) a bohatě rodí, například kumquat vejčitý a japonský, citroník a kalamondín (kříženec mandarinky a kumquatu).

Úspěšné pěstování

Citrusy jsou teplomilné rostliny s vysokými nároky na dostatek světla. Na jejich pěstování je nejvhodnější jihovýchodní nebo jihozápadní okno. V období od dubna do října je můžete umístit na balkón nebo do zahrady, třeba je však chránit před přímým sluncem. Během vegetačního období je třeba každé dva týdny citrusy hnojit hnojivem s obsahem železa, aby mu nezžloutli listy a aby se podpořila tvorba květů a plodů. Na pěstování je vhodný hlinitý substrát, který je dostatečně vzdušný. Rostliny lze přesazovat na jaře, když už kořeny vyplní původní květináč.

Previous Tip: Jak podřídit nábytek televizoru?
Next Tip: Alchymie anglického trávníku

You might also like

Bydlení - Reality

Šedé kuchyně: Zahoďte všechny předsudky

Moderní kuchyně mohou být na sebe hrdé. Snoubí se v nich krása designu a technická důmyslnost. Při pohledu na ně nás leccos uchvátí. I zdánlivě nudný odstín, jakým je šedá.

Bydlení - Reality

Stěhování klavíru přenechejte raději stěhovací společnosti

Hra na hudební nástroj vede k rozvoji dalších schopností u dětí. Nejde jen o samotnou hru, kterou má dítě jako zábavu nebo koníčka, ale přínos je daleko větší. Učí se koncentrovat,

Bydlení - Reality

Tip: Jak podřídit nábytek televizoru?

Vlastnit nejen jeden, ale hned několik televizorů představuje v současnosti jev, ze kterého se společně těší výrobci televizorů a majitelé televizních společností. Aby tyto magické skříňky nepůsobili v interiéru jako