Tip: Čarokrásné skalky v květináči

Tip: Čarokrásné skalky v květináči

Nemáte zahradu, nemáte ani rodinný dům, ale někde hluboko v duši pěstujete smysl pro krásu malých rostlin. Řešení je na dosah ruky. Stačí malý balkon, lodžie, nebo se snižujícími teplotami i širší parapetní deska. Skalky na zahradách nemohou soupeřit velikostí s těmi v květináči, ale když je řeč o potěšeni a radosti, snadno se jim dorovnají.

Střepy přinášejí radost

Při stahování muškátů z okna se nejednou může stát nehoda a květináč skončí v střepech. Není to žádná tragédie. Právě naopak. Střepy v tomto případě mohou znamenat nový začátek vaší pěstitelské vášně. Mohou být zárodkem pro kousek skalky v květináči. Ty z nepálené hlíny vypadají nejkrásnější, ale použít se dá jakýkoliv starý květináč. Je na vás, jestli spojíte i dva, či tři dohromady, nebo na úvod si vystačíte s jedním vyloženým hlínou a pár úlomky, které zůstaly po rozbití.

Trocha hlíny na pár poschodí

Pěstovat skalničky není velká věda. Nepotřebují příliš mnoho hlíny, spíše pár zákoutí, kde uhnízdí kořeny. Takový biotop vytvoříte rostlinkám pomocí kamení, zeminy a patra vystavíte právě díky úlomkům z květináče. Co bylo rozbité, může ožít novým vyzařováním. Nechte pracovat fantazii. I do květináče můžete naaranžovat drobné zahradní zvířátka, barevné skalky, či sklo. Mezi to vysadit plátky mechu, případně drobné zeleně a skalka je na světě.

Od sukulentů po bonsaje

Do “načatých” květináčů můžete zasadit přesně stejnou skladbu rostlinek jako do zahradních skalek. Záleží jen, jak velký objekt si zvolíte a jak se skalkou vyhrajete. Můžete květináče oblepit, dokreslit, dokonce je přetvořit k nepoznání. Sukulenty jsou osvědčenou rostlinkou, no klidně mohou sousedit i s drobnými bonsajemi. Nezapomeňte přehledně oddělit patra a prostor pro konkrétní rostlinu a pak už jen zalévat a těšit se, že máte doma skalku.

Tip pro kutily

Pokud nechcete věci nechat v rukou náhodě, do úpravy květináče se můžete pustit hned a zaraz. Namočte ho do vody a nechte několik desítek minut nažit. Pak je již na vás, jestli budete jemně vybrousit květináč do požadovaného tvaru, nebo si pomůžete vrtačkou. Díky vodě nepraskne a kdyby i, alespoň bude o něco víc realističtější. Pozor, během úpravy je dobré chránit si zrak před drobnými částečkami. Zahrádkaření se stále častěji stěhuje z velkých zahrad do panelákových obydlí. Skalka je toho opravdu pěkným a zajímavým příkladem.

Previous Tip: Jak si vybrat kuchyňskou linku?
Next Tip: Jak podřídit nábytek televizoru?

You might also like

Bydlení - Reality

Tento nábytek dobyl i svět filmu: Máte ho?

Victoria Ghost Chair Při zařizování interiéru se podřizujeme obsahu peněženky. Ale co kdyby jednou nastala situace, že budeme moci dát doma prostor ikonickým kouskem nábytku, který ani po desetiletím neztratil

Bydlení - Reality

Tip: Kuchyň za menší peníze

Zřízení domácnosti nejprve plánujeme v hlavě a až následně dochází k realizaci našich nápadů. Kdybychom mohli redesign kuchyně a koupelny si necháme nakonec, abychom si ušetřili spoustu práce. Alternativní řešení

Bydlení - Reality

Terasa celá ze dřeva

Nastalo pěkné a teplé počasí a nás to láká vyjít ven z našich “doupat”. Vždyť sedět si tak na terase, opájet se slunečními paprsky a vychutnávat si nějaký příjemný nápoj