I vám bývá špatně? Rady a tipy jak zvládnout těhotenské nevolnosti

I vám bývá špatně? Rady a tipy jak zvládnout těhotenské nevolnosti

Těhotenské nevolnosti patří k těm méně příjemným stránkám těhotenství. Statistiky ukazují, že asi 70% žen zažívá v prvních měsících těhotenství ranní nevolnost a kolem 50% žen nevolnost spojenou se zvracením. Název ranní nevolnost přitom není zcela vhodný, protože nevolnost některé ženy pociťují během celého dne nebo navečer a podobně. Může to být velmi rozmanité a dokonce i u téže ženy při různých těhotenstvích mohou být nevolnosti odlišné. Ať je jak chce, nevolnosti dokážou pořádně potrápit a znepříjemnit život těhulkám. Jak se s tímto problémem poprat?

1. Trošku svěží vůně Nevolnosti v těhotenství bývají často spojené s vůněmi. Některé vůně vám mohou tak překážet, až vám z nich zvedne žaludek. Zda je to intenzivní vůně vody po holení u vašeho partnera, vůně určitého jídla nebo nápoje, může vám z různých pachů přijít velmi špatně. Pokud se dá, třeba co nejdříve na čerstvý vzduch. Ne vždy to je ale možné, a proto může pomoci i “přebít” problematickou vůni jinou. Vhodný bývá například citron, grep či rozmarýn. Měli byste tedy mít po ruce lahvičku vaší záchranné vůně – ať už roztok vody s pár kapkami citronového, grapefruitového nebo rozmarýnového oleje, případně trošku sušeného rozmarýnu a podobně. Cokoliv, co vám pomůže a působí na vás příjemně.

2. Tekutiny Problémem těhotenské nevolnosti bývá dehydratace. Ta je častější zvratků jako při samotné nevolnosti, ale i zde hrozí. Pokud žena nedokáže v sobě udržet pořádně ani tekutiny, je to problém, který se může skončit až v nemocnici. Někteří lékaři doporučují ženám zkusit horké nebo naopak velmi studené nápoje, protože teplota nápoje může představovat velký rozdíl v tom, jak ji vaše tělo a žaludek přijme. Další rada říká, že při nevolnosti lze do sebe dostat tekutiny i cucáním či kousáním kostek ledu.

3. Keksíky ještě před vstáváním z postele Mnohé ženy nedají dopustit při ranní nevolnosti na tento trik – ještě předtím, než vstanou z postele, snědí nějakou suchou sušenku, kousek pečiva nebo něco jiného. Toto “záchranné” jídlo třeba mít nachystané u postele. Různé sušenky, krekry a podobné jídla jsou pro těhulky trpící nevolnostmi dobrou volbou i během dne.

4. Zázračný zázvor Zázvor nebo zázvor je další záchranou pro budoucí maminky zažívající nepříjemné nevolnosti. Můžete popíjet zázvorový čaj (trochu strouhaného zázvoru zalijte horkou vodou a dochuťte medem), případně zkuste zázvorové sušenky nebo koláčky. Zázvor má celou řadu pozitivních účinků na lidský organismus, včetně trávení. Dostupné jsou také zázvorové lízátka pro těhulky.

5. Kofeinový nebo energetický nápoj Některé známé kofeinové nápoje doporučují i samotní lékaři při nevolnostech, ať už u dospělých, dětí nebo i u budoucích maminek. Tento trik pomohl i dvojnásobné mamince Danke: “V těhotenství jsem se, podobně jako jiné maminky, snažila zdravě stravovat a vyhýbat se nezdravým jídlům a nápojům. No nevolnosti mě opravdu vytrápili při obou těhotenstvích a jediné, co mi pomáhalo, byl pohár chlazeného kofeinového nápoje, který jsem při pocitech nevolnosti popíjela přes brčko. Kamarádky mi radili i energetické drinky, které pomáhaly jim, ale ty jsem nezkoušela a zůstala jsem při svém osvědčeném “receptu”. “Samozřejmě, kofeinové zda energetické nápoje nejsou zrovna zdravou součástí stravy, ale pokud si dáte jeden skleničku denně, respektive jen tehdy , když vám je opravdu zle, určitě vám to neublíží.

6. Mentolové bonbóny Nejednu maminku zachránili před nevolnostmi mentolové bonbony nebo žvýkačky. Pokud vám tyto sladkosti prospívají, můžete si v chvílích nouze pomoci právě jimi. Některé budoucí maminky však nesnesou vůni mentolu. Alternativou mohou být, samozřejmě, i jiné bonbóny na cucání či žvýkačky. Třeba vyzkoušet, co zabírá právě vám.

7. Menší ale častěji porce jídla V neposlední řadě se těhulkám při nevolnostech doporučuje jíst raději častěji av menších porcích. Ne vždy se podaří zvládnout těhotenské nevolnosti takovými a podobnými radami. Pokud je stav vážný, žena musí do nemocnice, aby se předešlo rizikům.

V případě, že trpíte opravdu silnými nevolnostmi a zvracením, určitě svůj problém konzultujte s lékařem. Ten podle závažnosti vašeho stavu navrhne vhodný postup.

Previous Stěhování klavíru přenechejte raději stěhovací společnosti
Next Nechte se profesionálně nalíčit a naučte se upravit na každý den!

You might also like

Rodina

Chcete miminko? Kontrolujte i stravu partnera!

I strava budoucího tatínka je důležitá! Celé těhotenství se točí jen kolem maminek. Maminky jsou zodpovědné za to, zda bude děťátko zdravé, protože tím, co jíme a jak žijeme, můžeme

Rodina

Chcete rodit s dulou? Proč a jak na to!

Mnoho lidí u nás stále ještě neví, kdo to vlastně dula je. Zjednodušeně lze říci, že dula je speciálně vyškolená žena, která ženám poskytuje péči v období těhotenství, během porodu

Rodina

Tělesná aktivita v těhotenství

Sport v období těhotenství je velmi specifický a každá žena k němu musí přistupovat jinak. Mnoho aktivit je třeba vypustit nebo změnit. A platí to i pro pohyb. Je dokázáno,