I vám tlačili při porodu na břicho? Škodlivá metoda se stále používá!

I vám tlačili při porodu na břicho? Škodlivá metoda se stále používá!

Stále více se u nás mluví o humanizaci porodnictví a ženy často odmítají některé z běžně používaných zákroků a postupů při porodech. Týká se to například holení, zda podávání klystýru, nástřihu hráze, podávání oxtocínu, propíchnutí plodové vody a jiných věcí.

Mnohé z těchto metod přitom nejsou nutné a dokonce mohou uškodit. Jedním z velmi kontroverzních postupů, který se u nás, bohužel, stále ještě hojně používá, je takzvaná Kristellerova exprese.

Porodník nebo zdravotní sestra tlačí rodičce na břicho během kontrakce tak, aby se plod posouval směrem k pánvi a došlo tak k rychlejšímu porozena miminka. Některé maminky to popisují tak, že jim sestřička velkou silou tlačila loktem či celou svou vahou na břicho, nebo jim po něm dokonce “jakoby skákala”, ale jsou i jiné způsoby, jak se Kristellerova metoda používá.

Tato metoda má však velká rizika a patří do skupiny non lege artis, čili by se neměla vůbec používat. Bohužel, ve skutečnosti je to docela jinak a velké procento žen má s Kristellerovou metodou zkušenost.

Proč škodí?

Nebezpečí tlačení na břicho během druhé doby porodní spočívá v několika věcech. Při tlačení na dělohu a snaze urychlit vypuzení miminka, dochází ve většině případů k nutnosti nástřihu hráze (epiziotomii) nebo její natržení, které může být velmi rozsáhlé.

Kromě toho je tento zásah vnímán rodičkou negativní a bolestivě. Mezi rizika Kristellerovej exprese patří i ruptura dělohy (obzvlášť velké riziko, pokud již žena předtím rodila císařským řezem) či poranění pochvy, poranění žeber (jejich zlomeniny) a orgánů matky a negativní vliv může mít tento zákrok i na děťátko.

Previous Tatínek u porodu prospívá mamince!
Next Šedé kuchyně: Zahoďte všechny předsudky

You might also like

Rodina

Chlapec, dívka? Poznejte pohlaví podle bříška, chutná, ale i zelí!

Domácí test na zjištění pohlaví se zelím či jedlou sodou! Bude to chlapeček nebo holčička? Tato otázka rezonuje v mysli budoucích maminek často hned po tom, jak zjistí, že pod

Rodina

I vám bývá špatně? Rady a tipy jak zvládnout těhotenské nevolnosti

Těhotenské nevolnosti patří k těm méně příjemným stránkám těhotenství. Statistiky ukazují, že asi 70% žen zažívá v prvních měsících těhotenství ranní nevolnost a kolem 50% žen nevolnost spojenou se zvracením.

Rodina

Chcete rodit s dulou? Proč a jak na to!

Mnoho lidí u nás stále ještě neví, kdo to vlastně dula je. Zjednodušeně lze říci, že dula je speciálně vyškolená žena, která ženám poskytuje péči v období těhotenství, během porodu